ITC / Struktura / Zakłady / Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku / Aktualności Chłodnicze / Rok 2010 / 400 tysięcy euro dotacji na kampanię promującą ekologiczne rozwiązania w klimatyzacji samochodowej w Niemczech

2010-09-10: 400 tysięcy euro dotacji na kampanię promującą ekologiczne rozwiązania w klimatyzacji samochodowej w Niemczech

Źródło: www.r744.com

Unia Europejska przeznaczy 400 000 € na kampanię promującą ekologiczne rozwiązania w systemach klimatyzacji samochodowej na terenie Niemiec. Kampanię przeprowadzi grupa Deutsche Umwelthilfe (DUH).

Kampania pod nazwą "Dla klimatu: Efektywna klimatyzacja samochodowa pracująca na naturalnych czynnikach chłodniczych" ma trwać trzy lata. Całkowity koszt kampanii to 800 000 €, z czego połowę sfinansuje Unia Europejska.
Czemu ma służyć ta kampania?
W chwili obecnej, w klimatyzacji samochodowej znajduje się zazwyczaj czynnik R134a. Jet to czynnik z grupy HFC. Czynnik ten jest w grupie tak zwanych f-gazów, czyli czynników fluorowanych wpływających na efekt cieplarniany.
Branża samochodowa zastanawia się nad zastąpieniem czynnika HFC 134a na HFO 1234yf. Jednakże raporty z Niemieckich ośrodków badawczych pokazują, że HFO1234yf może być substancją bardzo niebezpieczną (toksyczną) w momencie wypadku samochodu. Jeżeli czynnik zostanie poddany działaniu wysokiej temperatury.
Kampania ma za zadanie pokazać końcowemu konsumentowi, że istnieje alternatywa dla czynnika HFO1234yf - a są nią naturalne czynniki chłodnicze, takie jak CO2 czy czynniki z grupy węglowodorów.