ITC / Struktura / Zakłady / Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku / Aktualności Chłodnicze / Rok 2010 / Naturalne czynniki chłodnicze w chłodzeniu urządzeń medycznych

2010-08-16: Naturalne czynniki chłodnicze w chłodzeniu urządzeń medycznych

Źródło: www.ammonia21.com

W Bad Reichenhall (Niemcy) po raz pierwszy na świecie zbudowany został tomograf rezonansu magnetycznego chłodzony naturalnym czynnikiem chłodniczym R723 (jest to mieszanina 60% amoniaku, 49% eteru dimetylowego).

Tomograf rezonansu magnetycznego jest urządzeniem o sporym poborze energii. Dodatkowo wymaga ciągłego chłodzenia elektromagnesu. Do tej pory jedynie syntetyczne czynniki chłodnicze znalazły zastosowanie jako czynniki robocze w układach chłodzenia tomografu. Głównie jest stosowany R404A. Ten pierwszy przykład zastosowania czynników naturalnych pokazuje, że mogą one być stosowane z powodzeniem. Dodatkowo można osiągnąć spore korzyści finansowe.
Koszt instalacji systemy chłodzenia wyniósł 200 tys. Euro - jest to cena trzy krotnie większa od standardowego systemy chłodzenia opartego na czynnikach syntetycznych. Jednakże w tym przypadku nowa instalacja ma za zadanie także produkować chłód na potrzeby klimatyzacji pomieszczeń. Więc cenę należałoby porównać ze stara instalacją służącą do chłodzenia tomografu oraz instalacją klimatyzacji. Dodatkowo nowa instalacja wykorzystuje zimą ciepło odebrane z tomografu na potrzeby grzejne budynku. Zaspokaja to 75% zapotrzebowania na ciepło zimą. Z tych powodów porównując nową instalację ze starą szacuje się, że różnica kosztów zostanie zniwelowana po 5 latach. Żywotność instalacji jest przewidziana na 15 lat, co pozwoli także zredukować emisję CO2 o 1134 ton.
Inwestor ma także szanse na zwrot praktycznie całości poniesionych kosztów w ramach Niemieckiego programu "impulse programme for climate protection" przeznaczonego dla instalacji z naturalnymi czynnikami chłodniczymi.