ITC / Struktura / Zakłady / Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku / Aktualności Chłodnicze / Rok 2010 / Nowy inteligentny metal ma zwiększyć sprawność chłodzenia o 175%

2010-08-19: Nowy inteligentny metal ma zwiększyć sprawność chłodzenia o 175%

Źródło: www.achrnews.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland, USA pracują na opracowaniem "elastycznego termicznie" stopu, który ma znaleźć zastosowanie w zaawansowanych systemach chłodnictwa i klimatyzacji.

Naukowcy zapowiadają, że dzięki tej technice sprawność chłodzenia zostanie poprawiona o 175%. Zespół z Marylandu już niedługo będzie testował prototyp, dzięki grantowi uzyskanemu z U.S. Departament of Energy.
"Klimatyzacja w okresie letnim jest głównym składnikiem rachunku za prąd elektryczny w Stanach Zjednoczonych, tak więc nowa technologia będzie miała wielkie znaczenie dla użytkowników - nie bez znaczenia pozostanie także dla środowiska" powiedział Eric Wachsman, dyrektor University of Maryland Energy Research Center (UMERC).
"Podnosząc sprawność chłodzenia o 175% w samych Stanach Zjednoczonych emisja CO2 zmniejszy się o 250 milionów ton rocznie. Rozwiązanie to wyeliminuje także ciekłe czynniki chłodnicze, które niszczą środowisko na swój sposób" dodał Wachsman.
Kierownikami projektu są: Ichiro Takeuchi, Manfred Wuttig, and Jun Cui, inżynierowie materiałoznawstwa na Universytecie Maryland oraz James Clark School of Engineering. Opracowali już "elastycznie termiczny" stop nazwany "stałym chłodziwem", pozostała część badań sprowadzać się będzie do badania prototypu i próby wprowadzenia go na rynek.
Parnerami w projecie są: General Electric Global Research oraz Pacific Northwest National Laboratory.