TEWI
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Projekt realizowany w latach 2010-2013.
Strona projektu: http://tewi.p.lodz.pl/
Dołącz do projektu http://tewi.p.lodz.pl/Windchill/dashboard/joiningProjectsForm.jsp
Projekt „Platforma Informatyczna TEWI”, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Projekt Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Priorytet II (Infrastruktura sfery B+R), Działanie 2.3 (Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki), Poddziałania 2.3.1: (Projekty w zakresie rozwoju infrastruktury informatycznej nauki)oraz 2.3.3: (Projekty w zakresie rozwoju zaawansowanych aplikacji i usług teleinformatycznych), został przygotowany i zostanie zrealizowany w ramach konsorcjum utworzonego przez 3 Politechniki: Łódzką (lider, Instytut Informatyki, Centrum Komputerowe Politechniki Łódzkiej, Miejska sieć komputerowa LODMAN), Warszawską (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) oraz Białostocką (Wydział Informatyki).
Platforma TEWI to 4 główne kierunki badań:
(T) Technologia,
(E) Edukacja i badania,
(W) Wiedza,
(I) Innowacja.
Platforma TEWI w sensie technicznym to ponadregionalna sieć komputerowa z oprogramowaniem umożliwiająca projektowanie, budowanie, zarządzanie życiem produktu. Przewidywane jest wykorzystanie uniwersyteckiej sieci WAN pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Podstawowe serwery komputerowe wraz z oprogramowaniem (i licencjami) zainstalowane będą na Politechnice Łódzkiej, a korzystanie z aplikacji dostępnie będzie przy użyciu szerokopasmowego internetu i szyfrowanego połączenia tunelowego (VPN) u każdego z partnerów projektu. W każdym z regionów (łódzki, podlaski, mazowiecki) Platforma w kolejnych etapach rozwoju może obejmować swoim zasięgiem inne jednostki naukowe i przemysłu.
W ramach budowy infrastruktury na Politechnice Warszawskiej uruchomione zostaną:
- lokalne centrum dostępowe, złożone ze specjalizowanych serwerów obliczeniowych wraz z firewallem i przełącznikiem w 1 szafie, zlokalizowanych w serwerowni Instytutu Techniki Cieplnej;
- dwa specjalizowane laboratoria badawczo-projektowe, zlokalizowane w pracowniach dydaktycznych Instytutu Techniki Cieplnej, zbudowane z 15 komputerów każde (również laptopy), w silnej konfiguracji, które służyć będą końcowym użytkownikom do pracy z udostępnionymi aplikacjami.
Udostępnione aplikacje będą oferowały następujące funkcjonalności:
- zarządzanie cyklem życia produktu (PLM - /Product Lifetime Management/) - PTC Windchill PDMLink and ProjectLink,
- wizualizacja produktu - Product View,
- projektowanie komputerowe CAD - Pro/Engineer Wildfire 5.0 ,
- obliczenia inżynierskie - MathCAD 15 oraz Prime 1.0,
- dynamiczna dokumentacja projektu i publikowanie tej dokumentacji - Arbortext.
Aplikacja z pozycji pierwszej uruchomiona zostanie na serwerach w Łodzi. Dostęp do niej będzie zapewniony poprzez przeglądarkę WWW. Pozostałe aplikacje zostaną zainstalowane lokalnie na komputerach w laboratoriach.
W trakcie projektu utworzone zostaną dodatkowe zaawansowane usługi i aplikacje. Ich autorami na Wydziale MEiL będą przede wszystkim pracownicy Instytutu Techniki Cieplnej, którzy wykorzystają je następnie do swojej pracy naukowej oraz udostępnią w ramach platformy TEWI innym zainteresowanym naukowcom.W chwili obecnej powstają aplikacje umożliwiające
- symulator rynku energii
- zintegrowane projektowanie urządzeń energetycznych z wykorzystaniem systemów PLM
- zintegrowanie projektowanie i automatyczna dokumentacja projektowa
Aplikacje te zostaną zainstalowane w uczelnianym centrum dostępowym platformy informatycznej TEWI w Warszawie i udostępnione przez przeglądarkę WWW.
Budżet całkowity projektu to ponad : 13,5 mln zł, budżet przypadający na PW: 1,87 mln zł.
Biuro Projektu Politechnika Warszawska
Instytut Techniki Cieplnej PW
Nowowiejska 21/25
00-665 Warszawa
pok 412
Kierownik Projektu Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Konrad Świrski
22 234 52 14