ITC / Struktura / Zakłady / Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku / Dydaktyka / Charakterystyka energetyczna budynku i audyting

Charakterystyka energetyczna budynku i audyting

Liczba punktów ECTS: 3 (katalog)

Opis przedmiotu

1) Obliczanie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania i chłodzenia, obliczenia energii końcowej i pierwotnej.
2) Obliczenie zapotrzebowania ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej, obliczenia energii końcowej i pierwotnej.
3) Obliczanie zapotrzebowania na chłód, obliczenia energii końcowej i pierwotnej.
4) Obliczenie zapotrzebowania na energię do oświetlenia.
5) Wyznaczanie wskaźników oceny energetycznej.
6) Opracowanie zaleceń dotyczących poprawy oceny energetycznej.

Regulamin przedmiotu

• W czasie zajęć studenci są zobowiązani do przestrzegania regulaminu studiów obowiązującego na Politechnice Warszawskiej.
  • Przedmiot jest prowadzony w formie: 1 godziny wykładu, 1 godzina zajęć projektowych tygodniowo.
  • Forma zaliczenia przedmiotu:
    • prawidłowe wykonanie w grupach 2-3 osobowych projektu,
    • prezentacja wykonanego projektu,
    • jedno kolokwium sprawdzające (na zakończenie semestru).
  • W celu zaliczenia przedmiotu należy uzyskać pozytywne oceny z wszystkich wcześniej wymienionych zaliczeń cząstkowych.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej, Dz.U. 2008 nr 201 poz. 1240.
2. Sabiniak Henryk, Gawin Dariusz: Świadectwa charakterystyki energetycznej. Praktyczny poradnik, Wydawnictwo ArCADiasoft Chudzik sp.j., Łódź 2010.
3. Koczyk Halina: Ogrzewnictwo praktyczne, SYSTHERM SERWIS, Poznań 2005, ISBN 83-918142-8-9.
4. Materiały w postaci elektronicznej, zamieszczone na portalu eStudia (https://estudia.meil.pw.edu.pl/login/), dostępne dla studentów zarejestrowanych na przedmiot.

Prerekwizyty

Fizyka (podstawowa znajomość zagadnień).
Budownictwo (podstawowa znajomość zagadnień).
Wentylacja i Ogrzewnictwo (podstawowa znajomość zagadnień).
Klimatyzacja (podstawowa znajomość zagadnień).