ITC / Struktura / Zakłady / Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku / Aktualności Chłodnicze / Rok 2010 / 98% właścicieli pomp ciepła w Danii jest z nich bardzo zadowolona

2010-09-17: 98% właścicieli pomp ciepła w Danii jest z nich bardzo zadowolona

Źródło: www.hydrocarbons21.com

Duńska Agencja Energii opublikowała raport na temat doświadczeń Duńczyków z pompami ciepła oraz barier, które blokują szeroki rozwój rynku pomp ciepła w tym kraju.

Raport podaje, że w chwili obecnej pomiędzy 20 a 25 tysięcy domów jednorodzinnych jest wyposażonych w pompę ciepła (ze źródłem powietrze oraz ze źródłem w postaci wymienników gruntowych). Rozwój rynku pomp ciepła ma duży potencjał, gdyż nadal 300 tysięcy domów jest ogrzewanych olejem opałowym i kolejne 400 tysięcy gazem ziemnym.
W celu stworzenia raportu o pompach ciepła Duńska Agencja Energii przebadała 401 instalacji oraz przeprowadziła telefoniczne rozmowy z kolejnymi 30 właścicielami pomp ciepła.

Rosnąca popularność pomp ciepła
Wyniki raportu pokazują, że aż 98% właścicieli pomp ciepła jest z nich bardzo zadowolona, ponadto ponad 90% właścicieli twierdzi, że sterowanie pompą ciepłą jest bardzo łatwe i nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności.

Niższe koszty ogrzewania
27% przebadanych właścicieli twierdzi, że ich roczne koszty ogrzewania spadły o 1300 EURO. Ale w kwestii zadowolenia użytkowników ważniejsze są inne dane. 64% użytkowników twierdzi, że koszty ogrzewania spadły więcej niż się spodziewali a 14% twierdzi, że spadły tyle ile się spodziewali, a tylko 2% twierdzi, że ich rachunki za ogrzewanie nie zmniejszyły się.

Czy pompy ciepła działają?
Raport podaje, że 81% użytkowników twierdzi, iż nie miało problemów z utrzymaniem wymaganej temperatury w zimie. Natomiast tylko 6% użytkowników miało taki problem - ale w jedynie w bardzo chłodne zimy. W czasie regularnej zimy, żadna z badanych instalacji nie okazała się niedowymiarowana.