ITC / Struktura / Zakłady / Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku / Aktualności Chłodnicze / Rok 2010 / Supermarkety pracujące na R717/R744 w Republice Południowej Afryki

2010-09-19: Supermarkety pracujące na R717/R744 w Republice Południowej Afryki

Żródło: www.ammonia21.com

Dwa supermarkety w Republice Południowej Afryki zostały wyposażane w kaskadowe instalacje chłodnicze pracujące na amoniaku i dwutlenku węgla. Do tej pory pracowały na HCFC 22 i odznaczały się dużym rocznym stopniem wycieku tego czynnika.

Niemieckie towarzystwo "Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit (GTZ) GmbH" oraz organizacje rządowe z Południowej Afryki doprowadziły do wymiany bardzo nieszczelnych instalacji pracujących na R22 na nowe, oparte o kaskadowy system R717/R744 w dwóch supermarketach w Republice Południowej Afryki. Całą operację sfinansował niemiecki rząd. Wyniosła ona 1,6 miliona Euro.

Dwa supermarkety zostały wybrane ze względu na duży roczny ubytek czynnika chłodniczego do atmosfery w wyniku nieszczelności. Jeden w Jochanesburgu, drugi w Cape Town. Pierwszy wypełniony był 1200 kg czynnika R22, a roczne wycieki stanowiły 30% tej ilości. Drugi wypełniony był 1000 kg R22, a roczne wycieki sięgały aż 80% tej wartości.

Budowa instalacji opiera się na dwóch obiegach w kaskadzie. Wysokotemperaturowy to obieg amoniakalny, który znajduje się jedynie w maszynowni. Obieg amoniakalny chłodzi glikol, który jest rozprowadzany do średniotemperaturowych odbiorników w supermarkecie. Chłodzi także skraplacze niskotemperaturowego obiegu z dwutlenkiem węgla.