ITC / Struktura / Zakłady / Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku / Aktualności Chłodnicze / Rok 2011 / Wycieczka studentów do PGNiG

2011-12-06: Wycieczka studentów do PGNiG

PGNiG

Studenci Koła Naukowego Chłodników udali się na wycieczkę do warszawskiej siedziby PGNiG. Oglądali tam pierwszą na świecie instalację GHP wykonaną całkowicie w aluminium.

Wszystkie układy klimatyzacyjne biurowców w warszawskiej siedzibie PGNiG są przerabiane na układy GHP (Gas Heat Pump) współpracujące z systemami klimatyzacji typu VRF. W układach GHP zamiast standardowych silników elektrycznych do napędzania sprężarek stosowane są silniki na gaz ziemny. Wybrane silniki spalinowe pracują ze zmienną prędkością obrotową co sprawia że doskonale mogą współpracować z systemami klimatyzacji typu VRF (zmienny przepływ czynnika chłodniczego). Dodatkową zaletą silników spalinowych jest możliwość odzysku ciepła w trybie pracy jako pompa ciepła - co sprawia, że układy dostarczają wystarczającą ilość ciepła nawet przy temperaturach w okolicach -20oC.

W ramach wycieczki zwiedzana była instalacja w nowo oddawanym do użytku biurowcu. Zastosowano tam dwie jednostki GHP połączone w jeden układ chłodniczy współpracujący z systemem klimatyzacyjnym typu VRF, który współpracował z decentralizowanym systemem wentylacyjnym. Dodatkowym atutem instalacji jest fakt, że cała część chłodnicza została wykonana nie tradycyjnie w miedzi (mosiądzu) a w aluminium. Połączenia nie były spawane co powoduje, że cała instalacja od strony wewnętrznej charakteryzuje się dużą czystością. Warto także dodać, że tego typu połączenie systemów i technologi to pierwsze takie rozwiązanie na świecie.